گل گاوزبان Borago . afficinalis

این گیاه بیشتر در مناطق کوهستانی که بارش باران وبرف مناسب دارند مانندشمال غرب و بعضی نقاط آذربایجان و منطقه سرد سیر وپرباران کالپوش از توابع شهرستان شاهرود در بخش میامی که محل رویش گونه های مختلف گیاهان دارویی است میروید .

برگهای گل گاوزبان برنگ سبز تیره وبشکل بیضی کشیده یا نیزه ای با کرک های زبر . چون برگهای شبیه زبان گاو و کرکهای آن مانند زبان گاو زبر است آن را گاوزبان نامیده اند .

ارتفاع بوته آن بین 40 تا 75 سانتیمتر ودارای گلهای لوله ای شکل برنگ قرمز روشن است . گل این گیاه باتوجه به منطقه رویش از اوایل اردیبهشت ظاهر تا اواخر خرداد وگاها" تا تیر ماه قابل برداشت میباشد عمل جمع آوری گلبرگها در چند چین صورت میگیرد . ودر شرایطی خاص خشک می شود . اگر عمل خشک کردن خوب انجام شود گلبرگهای خشک شده برنگ آبی سیر ؛ و اگر در شرایط نا مناسب و مرطوب خشک و نگهـداری شـود محصـول برنگ قهوای و یا سیاه که خواص دارویی ندارد در می آید.

خواص :

گلبرگهای این گیاه مصرف دارویی داشته وطبیعت آن گرم وداروئی است مفرح و مقوی قلب واعصاب و بالا برنده حرارت غریزی بدن و مقدار سوخت وساز مواد را در سلولهای بدن زیاد کرده کالری بیشتری تولید می نماید . و از خواص دیگر آن عرق آور ؛ ادرارآور ؛ آرام بخش ؛ ضد سرفه وصاف کننده خون میباشد .

نحوه مصرف :

مقدار 3 تا 4 گرم از گلبرگهای خشک شده را در یک فنجان آب جوش ,به مدت 20 دقیقه دم گذاشته وپس از صاف کردن میل میکنند . واستفاده از لیمو امانی برای طعم دادن و رفع عطش در تابستان معمول است .نوشیدن عرق گل گاو زبان به همراه آب سیب برای افرادیکه ضعف قلب و ضعف عمومی دارند اثرات مفیدی دارد .

+ نوشته شده توسط علی اصغر محمدی کارشناس کشاورزی در دوشنبه بیستم دی ۱۳۸۹ و ساعت 20:3 |


Powered By
BLOGFA.COM